SSID چیست؟

مخفف عبارت Service Set Identifier بوده و نامیست که مشخص کننده ی یک شبکه مبتنی بر استاندارد ۸۰۲٫۱۱ است. یک سرویس گیرنده شبکه، از AP ( از این به بعد به جای اکسس پوینت از AP استفاده می کنم) مربوط به شبکه، یک نام دریافت می کند که همان SSID است. بصورت پیش فرض SSID برای همه ی سیستم های اطراف ارسال می شود. به ارسال اطلاعات به کلیه ی سیستم های یک شبکه Broadcast  گفته می شود. نام SSID بصورت پیش فرض از جمله اطلاعاتی است که در وضعیت Broadcast قرار دارد. زمانی که وارد یک رستوران دارای اینترنت بی سیم می شوید در سیستمتان نام شبکه ی بی سیم موجود را می توانید ببینید. این نام همان SSID است که AP آن رستوران برای شما Broadcast می کند. در بیشتر موارد SSID هایی که مشاهده می شود نام پیش فرض کارخانه ای AP ( مثلا TP-LINK، LINKSYS،D-LINK )  است. اولین کار امنیتی که باید برای یک شبکه بی سیم انجام داد انتخاب یک نام منحصر به فرد برای AP است. تعداد کاراکتر های مورد استفاده برای SSID می تواند حداکثر ۳۲ کاراکتر باشد. پس از آنکه نام AP خود را تعیین نمودید باید آنرا از وضعیت Broadcast در آورید تا SSID برای همه ی افرادی که در محدوده شبکه شما هستند ارسال نشود. در این حالت کاربری که می خواهد به شبکه بی سیم متصل شود باید  SSID را بصورت دستی وارد کند.

مفهوم SSID در شبکه وایرلس

زمانیکه یک شبکه وایرلس ایجاد می گردد ، مسئله ای که مطرح می شود این است که تجهیزات وایرلس بتوانند خود را به یک WLAN اختصاص دهند. 

بطور کلی دو شکل اصلی در نصب شبکه های WLAN وجود دارد : Ad-hoc و infrastructure.

  • Ad-hoc

ساده ترین شکل ایجاد یک شبکه وایرلس این است که دو یا چند دستگاه وایرلس را بصورت نظیر به نظیر به یکدیگر متصل نماییم. این نوع شبکه یک شبکه منفرد بوده و هیچگونه اکسس پوینتی در آن به کار برده نشده است و تمام کلاینت ها در این نوع شبکه با هم برابر می باشند. محدوده ای را که این نوع شبکه تحت پوشش قرار می دهد تحت عنوان Independent Basic Service Set (IBSS) شناخته می شود. این نوع شبکه جهت انتقال فایل و اطلاعات بین کامپیوترها با یک هزینه کم و بدون خرید یک اکسس کاربرد دارد.

  • Infrastructure

اگر چه ترتیب و آرایش مدل Ad-hoc برای شبکه های وایرلس کوچک مناسب می باشد ، اما در شبکه های وایرلس بزرگتر نیاز به دستگاهی می باشد که ارتباطات را کنترل کند ، امروزه این نقش را دستگاهی به نام اکسس پوینت ایفا می کند. در این نوع شبکه های کلاینت های وایرلس نمی توانند بصورت مستقیم با یکدگیر ارتباط برقرار کرده و این کار از طریق اکسس پوینت صورت می گیرد. برای این منظور هر وسیله باید یک حق دسترسی از اکسس پوینت دریافت کند. محدوده ای را که این نوع شبکه پوشش می دهد تحت عنوان Basic Service Set (BSS) شناخته می شود.

فضایی که یک اکسس پوینت میتواند پوشش دهد ، محدود می باشد. به منظور گسترش این فضا باید از چند BSSs استفاده کرد ، به این شکل Extended Service Set (ESS) گفته می شود. شبکه وایرلس ESS از چند اکسس پوینت استفاده می کند و محدوده بیشتری را نیز تحت پوشش قرار می دهد. باید توجه داشت که در اینجا هر اکسس پوینت خود یک BSS می باشد.

مفهوم SSID در شبکه وایرلس